Gostujuće predavanje Metodologija likovne kritike

Gostujuće predavanje izv. prof. dr. sc Krešimira Purgara održano je u srijedu, 7. prosinca 2022.

Gostujuće predavanje bilo je namijenjeno svim studentima prediplomskog i diplomskog studija povijesti umjetnosti. Predavanje K. Purgara bilo je usmjereno na suvremenu umjetnost, odnosno metodologiju likovne kritike suvremene umjetnosti. Kroz odabrane primjere K. Purgar objasnio je da je povijest umjetnosti, kao master disciplina, postala insuficijentna za promatranje i procjenjivanje suvremene umjetnosti koja dokida tradicionalne ciljeve mimetičnosti i teleologičnosti. Na zanimljiv i studentima razumljiv način razjasnio je svoju tezu da tradicionalna povijest umjetnosti završava s K. Maljevičem, a da je novu paradigmu započeo M. Duchamp. U zaključku predavanja Purgar je istaknuo da djela suvremene umjetnosti više nemaju tendenciju da nešto prikažu i da postanu kultni predmeti pa je stoga nužno da se likovni kritičar nikako ne oslanja samo na povijest umjetnosti, premda je ona koristan alat, već da se u cilju razumijevanja suvremene umjetnosti valja umrežavati s brojnim drugim aspektima ljudskog znanja. Također objasnio je studentima mogućnosti zapošljavanja budućih povjesničara umjetnosti u disciplini likovne kritike.