Stručno usavršavanje nastavnika na temu korištenja softvera za strojno prevođenje

Stručno usavršavanje nastavnika Odsjeka za germanistiku i Odsjeka za talijanistiku na temu korištenja softvera za strojno prevođenje održano je na Filozofskom fakultetu u Rijeci 8. prosinca 2022. – predavačica: izv. prof. dr. sc. Marija Brkić Bakarić s Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci.
U fokusu planiranoga stručnog usavršavanja bilo je osposobljavanje nastavnika za korištenje softvera za strojno prevođenje SDL Trados i Passolo. Gostujući predavač, stručnjak za strojno potpomognuto prevođenje upoznao je nastavnike s načinom rada spomenutih softvera uz praktičnu primjenu tj. prevođenje uz pomoć SDL Tradosa.
Stručno usavrćavanje obuhvatilo je interaktivno predavanje i radionicu, a održano je u dva dijela. U prvom dijelu je nakon kratkog uvoda, u kojem je predstavljena tema te sadržaj radionice, bilo riječi o strojno-potpomognutom prevođenju nakon čega je predstavljen SDL Trados alat – njegovo korisničko sučelje, način dodavanja resursa te postavke, a kako bi sudionici stručnog usavršavanja u nastavku mogli prevoditi uz pomoć SDL Tradosa (Hands-on Lab). Drugi je dio stručnog usavršavanja bio posvećen pregledu mogućnosti alata za prevođenje Passolo.